POGODA

ZAPYTAJ O NOCLEG

Data przyjazdu
Data wyjazdu

LOKALIZACJA

UDOSTęPNIJ

NEWSLETTER

Licznik: 258853

PRZEJŚCIA GRANICZNE

 DOMKI "NA SZLAKU" ::::  BLISKO J. SOLIŃSKIEGO :::::
KONTAKT TEL. : 667 042 627 lub 13 440 15 22 w godz. 8.00-22.00
( od Pon. do Pt. w godz 8-16.00 proszę pisać  SMS - ponieważ nie mamy możliwości odebrania tel)
Zachęcamy do zadawania pytań odnośnie noclegów, w tym celu należy kliknąć na przycisk Zapytaj o nocleg , znajduje się po lewej stronie, pod zakładkami.
 
po prawej znajduje się odnośnik m.in. do FACEBOOK'A można kliknąć na niego i zachować naszą ofertę >>>

BIESZCZADY

Bieszczady to jeden z najbardziej malowniczych regionów Polski, piękny o każdej porze roku, dziki i wiąż jeszcze nie do końca odkryty. Każdy turysta znajdzie tutaj coś ciekawego dla siebie bowiem Bieszczady to jedno z niewielu miejsc gdzie jednocześnie są i góry (Bieszczady Wysokie) i jezioro (Jezioro Solińskie). A więc dwa w jednym

JEZIORO SOLIŃSKIE

   

    

   

Jezioro Solińskie to największy w Polsce sztuczny zbiornik wodny retencyjno-energetyczny. Zbiornik powstał w 1968 r. przez spiętrzenie wód Sanu i Solinki poprzez zaporę. Zapora na Jeziorze Solińskim zlokalizowana w Solinie ma 81,8 m wysokości i jest najwyższą zaporą w Polsce. Waga zapory przekracza 2 mln ton. Poniżej zapory znajduje się elektrownia wodna.  Jezioro Solińskie ma powierzchnię 22 km2, długość ponad 26 km i rekordową pojemność 472 mln m3. Imponuje długością swojej urozmaiconej linii brzegowej dochodzącej do ok. 156 km, natomiast jego głębokość sięga miejscami 60 m. W odnodze Sanu rozlewa się do 27 km dł. i 16 km w odnodze rzeki Solinki. Jezioro Solińskie posiada trzy wyspy: Dużą Skalistą i Małą zwaną Zajęczą, oraz Wyspę Zjawa wynurzającą się jedynie przy wyjątkowo niskim stanie wody.  Jezioro można opłynąć. Po zalewie kursują statki spacerowe z Soliny i Polańczyka. Dzięki nim turyści mogą poznać najciekawsze zakątki tego malowniczego akwenu, wciskające się licznymi fiordami w otaczające wzgórza górskie. W wodach zbiornika występuje duża rozmaitość ryb, znajdziemy tu głównie sandacze oraz okonie, ale również duże okazy boleni, leszczy i płoci.

BIESZCZADY WYSOKIE

   
   
  

Bieszczady stanowią cześć Karpat Wschodnich i są jednocześnie najbardziej wysuniętym obszarem południowowschodnim Polski. Leżą na terenie Polski, Słowacji i Ukrainy. Najwyższym szczytem polskiej części gór jest licząca 1 346 m n. p. m. Tarnica.
Bieszczady można podzielić na:

 
  • Bieszczady Zachodnie – znajdujące się na terenie Polski, Słowacji i Ukrainy;
  •  Bieszczady Wschodnie – zajmujące teren Ukrainy.
 

Najbardziej charakterystycznym elementem  krajobrazu Bieszczad są rozległe, ciągnące się po kres horyzontu wysokogórskie łąki zwane połoninami. Ich pochodzenie jest naturalne, choć intensywna niegdyś gospodarka pasterska, a w szczególności wypas wołów, zapewne przyczynił się do obniżenia górnej granicy lasu, a tym samym znacznego poszerzenia połonin.

Najwyższymi masywami Bieszczadów są :

 
  •  masyw Tarnicy (1346 m n.p.m.)
  •  masyw Halicza (1333 m n.p.m.)
  •  masyw Wielkiej Rawki (1304 m n.p.m.)
  •  masyw Połoniny Caryńskiej (1297 m n.p.m.)
  •  masyw Połoniny Wetlińskiej (1255 m n.p.m.)
 
Wszystkie masywy znajdują się w granicach Bieszczadzkiego Parku Narodowego (trzeciego co do wielkości w Polsce), w którym wędrować można tylko po wyznaczonych szlakach turystycznych. Najchętniej odwiedzanym wśród turystów miejscem w Bieszczadach Wysokich jest Połonina Wetlińska.
 

WYJAZD ZAGRANICZNY

 

W rejonie Bieszczadów Polska graniczy z Ukrainą i Słowacją, blisko jest także na Węgry. Warto więc spędzając u nas urlop wybrać się także za granicę i bliżej poznać kulturę naszych sąsiadów.

 

Można jechać na własną rękę samochodem, lub skorzystać z gotowych ofert biur podróży organizujących takie wycieczki ( Po szczegóły proszę kliknąć w zakładkę :

" 1-DNIOWE WYCIECZKI" ) 

PRZEJŚCIA GRANICZNE

 

 Słowacja 

 

PRZEJŚCIE GRANICZNE : RADOSZYCE

oddalone o ok 56km  (poniżej ukazane na mapce)

 


lub

PRZEJŚCIE GRANICZNE : BARWINEK

oddalone o ok 87km  (poniżej ukazane na mapce) 

 

ü  Na Słowacji warto m.in. zwiedzić miejscowości:


 BARDEJOV ( Bardejów) 

jedno z najpiękniejszych miast Słowacji. Jego cała starówka w 1996 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Do dziś zachowały się baszty i spore fragmenty średniowiecznych murów okalające miasto. Starówka skrywa gotycki kościół z jedenastoma gotyckimi ołtarzami i niezwykle cenną gotycką i renesansową zabudowę. Bardejov to perła wśród słowackich miast. Warty obejrzenia jest także inny obiekt UNESCO – drewniana cerkiewka greckokatolickich Rusnaków – narodu, o którym słyszało niewielu. Warto zaplanować także wizytę w tamtejszych termalnych basenach!  

 KOSICE( Koszyce)

prawie wszystkie zabytki Koszyc są skoncentrowane w historycznym centrum miasta, będącym pod względem wielkości powierzchni największym  miejskim rezerwatem zabytków  na Słowacji. Jego centralnym punktem jest wrzecionowaty Rynek Główny, który słusznie uważa się za jeden z najpiękniejszych słowackich rynków. Jest nadzwyczajnie żywą pieszą strefą otoczoną mnóstwem pięknych zabytkowych budynków. Dominantą miasta i rynku jest gotycka  Katedra św. Elżbiety (Dom sv. Alžbety), która jest największym kościołem na Słowacji a jednocześnie leżąca najdalej na wschód katedrą zachodniego typu w Europie. Miejscem najbardziej tętniącym życiem w całym mieście, szczególnie w czasie lata, jest przestrzeń leżąca między teatrem a katedrą. Tworzy ją park wraz z grającą fontanną. 

POPRAD 

Poprad to miasto położone we wschodniej części Słowacji u podnóża Tatr Wysokich. Oprócz wspaniałego widoku, który rozciąga się z każdego zakątka, można tu zobaczyć wiele ciekawych miejsc. Rynek oraz wczesnogotycki Kościół św. Idziego są głównymi punktami na rozkładzie wszystkich wycieczek. Będąc w Popradzie warto zwiedzić również Spiską Sobotę czy Kościół w dzielnicy Wielkiej. Nie mniejszą popularnością cieszy się AquaPark.
AquaPark - > AquaCity to cudowny świat wodnego raju : ciepłych basenów z wodą geotermalną, centrum spa, dwoma hotelami będącymi zdobywcami nagród, siłowniami, restauracją i barami oraz usługami dla 350 gości. Otwarte jest codzienne 10.00 – 22.00 (IX.–VI.) / 9:00 – 22.00 (VII.– VIII.)
  

 

SVIDNIK (Świdnik) 

położony tuż za granicą Polski. Znajduje się w nim m.in kąpielisko Wodny Świat. Można tam do woli rozkoszować się wodnymi kąpielami w basenie ze sztucznymi falami (jedyny w całym regionie!), gdzie można poczuć się jak na prawdziwej nadmorskiej plaży.         

http://www.mojaslowacja.pl/atrakcja/4921/Wodny_Swiat_Svidnik_ 

 

Ukraina 

PRZEJŚCIE GRANICZNE : KROŚCIENKO 

 oddalone o ok 35 km  (poniżej ukazane na mapce)

pobyt na Ukrainie możliwy jest tylko i wyłącznie z ważnym paszportem!

ü  Warto m.in. zwiedzić :

 

LVIV (Lwów)

niezwykłe miasto, w którym dziedzictwo wschodu i zachodu tworzy niepowtarzalną i unikalną całość. W tym pięknym mieście silnie związanym z polską historią i kulturą, po dziś dzień odnajdziemy ślady współistnienia wielu kultur. Katedry prawosławne, greckokatolickie, łacińskie, ormiańskie do dziś goszczą swoich wyznawców. 

    Gród Lwa nie jest podobny do żadnego innego miasta na świecie. Wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO należy do najpiękniejszych miast Europy. Ma unikalną architekturę, która była kształtowana pod wpływem różnych stylów europejskich od XIII do XX w. W unikalnym krajobrazie architektonicznym Lwowa widać piękno jego zabytków, które odzwierciedlają oblicze przeszłości. Wycieczki do Lwowa są niewyczerpanym źródłem estetycznych odczuć. Atmosfera starego galicyjskiego miasta z pewnością zachwyci każdego.

Węgry

 

NALEŻY KIEROWAĆ SIĘ NA PRZEJŚCIE GRANICZNE : RADOSZYCE 
(jak dla pobytu na Słowacji, mapka powyżej)

 

ü  Warto m.in. zwiedzić miejscowości:

 

MISKOLC (Miszkolc) 

duże węgierskie miasto, trzecie co do wielkości w kraju. Liczy sobie około 200 tysięcy ludności, a położone jest malowniczo w dolinie rzeki Szinwa u podnóża Gór Bukowych. 

Najciekawsze zabytki miasta to m in. zaprojektowana w XIX wieku przez Ludwiga Förstera Neoromańska Synagoga, XVIII wieczna grecka cerkiew Trójcy Świętej, przeszło 70 metrowa wieża widokowa na wzgórzu Avas, XIX wieczne termy Elżbiety, stanowiący jeden z najstarszych zabytków miasta Kościół Kalwiński (w czasie reformacji większość mieszkańców przeszło na kalwinizm) oraz oddalone o około 10 km od centrum miasta ruiny XIII wiecznego Zamku Diósgyőr.Tym co przyciąga najwięcej turystów do Miszkolc są usytuowane na obrzeżach miasta pośród malowniczego parku zdrojowego bajkowe kąpieliska termalne (Miszkolc-Tapolca). Większość basenów z ciepłą wodą usytuowana jest skalnych grotach Tapolcy.      

 

TOKAJ 

to miasto regionu winiarskiego , chyba nie ma nikogo kto nie znał by tego słynnego węgierskiego wina. Leży u zbiegu Bodrogu i Cisy, u południowych podnóży wulkanicznej góry Tokaj. 

U stóp góry, w widłach dwóch wielkich rzek już w XI wieku stał zamek, zniszczony później przez Tatarów. W XIII w. król Béla IV osiedlił w Tokaju (znanym z nazwy co najmniej od XI w.) włoskich winiarzy, którzy na stokach wulkanicznego wzgórza założyli winnice. Rozkwit potęgi winiarskiej Tokaju nastąpił w XVII i XVIII w., kiedy w mieście osiedlili się uciekający przed Turkami greccy kupcy. Koniecznie należy zobaczyć :  Muzeum Tokajskie - w dawnym domu greckich handlarzy wina przy Bethlen ulica 7. Zgromadzono m.in. pisemne wypowiedzi znanych osób na temat tokaju, archiwa miejskie, judaika i oczywiście kolekcję dawnych narzędzi winiarskich (na poddaszu). Centrum miasta tworzy Kossuth tér z fontanną Bachusa oraz kilka uliczek między porośniętym winnicami zboczem Łysej Góry a rzeką. Przy placu wznosi się Kościół z początku XX stulecia, a tuż obok niego widać kamienny przedsionek słynnych 600-letnich piwnic Rakoczego. 


SAROSPATAK 

Miasto Sárospatak to średniowieczne, pięknie zachowane, zabytkowe miasto, ma fajnie zachowane w układzie ówczesne ulice i ogólny układ architektoniczny. Szczególną atmosferę osada zawdzięcza architektowi Imre Makovecz'owi, autorowi pięknych i charakterystycznych gmachów Domu Kultury i Gimnazjum Arpada. Udane połączenie tradycji i historii z nowoczesnością miasto (osada) Sárospatak otrzymało w 1987r. medal Hilda - wyróżnienie przyznawane za szczególne osiągnięcia w kreowaniu rozwoju przestrzennego miast.  

Sárospatak to perełka wśród węgierskich miast, malowniczo położone u podnóża gór zempleńskich nad brzegiem rzeki Bordrog. Nazwa pochodzi od Szary Potok, w historii węgierskiej z bohatersko walczącą rodziną o wolność narodu - rodziną Rakoczych. 
Zabytki Sarospatak to: Zamek Rakoczego, Rakoczych Muzeum, Kolegium Kalwińskie, Kościół Zamkowy z relikwią św. Elżbiety, Muzeum Szkolne, Biblioteka Główna, nowe budowle o pięknej architekturze: Dom Kultury Wyższa Szkoła Pedagogiczna, Galeria. Obok zabytków zachwycają m.in nowoczesne budowle współczesnego architekta Imre Makovecza, które wręcz doskonale harmonizują z historycznym obrazem miasta